Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
Dobiegamy już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj trzecia niedziela Wielkiego Postu! Liturgia przypomina nam Chrystusową przypowieść o drzewie figowym, które nie rodzi owoców. Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić.
Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Przypominam, że w naszym kościele w każdy ŚRODE PO MSZY ŚW O GDOZ 9:00 i w piątek o godz. 9;30 i 17:30 a dzieci o godz. 16:30 razem z Chrystusem i Jego Bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 17:15 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. W tym tygodniu o godz. 19:00 zapraszamy na specjalną drogę krzyżową na sposób Dramy czyli improwizowanego uczestnictwa nie jako widza ale jednego z uczestników drogi krzyżowej. Wczuwamy się w postać by działać a nie „grać”. Zapewniamy mocne przeżycie.
. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończymy dzisiaj nasze rekolekcje parafialne. Dziękujemy za wygłoszenie rekolekcji dla całej parafii i uczniów naszych szkół. Dziękujemy za wszystkie ofiary złożone w czasie rekolekcji. Bóg zapłać wszystkim darczyńcom. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymaliśmy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie. Dziękuje wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do modlitwy przed Najśw. Sakramentem w czasie nocy piątkowej
Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.
Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy Świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
Zapraszam na rekolekcje na rozpoczęcie Wielkiego Postu.
Dobre rozpoczęcie to już połowa sukcesu. Wielki Post to czas, który może nam pomóc zatrzymać się, spojrzeć na siebie i na swoje życie z nowej perspektywy. To okazja, żeby coś zmienić, uporządkować albo po prostu lepiej zrozumieć, dokąd zmierzamy.
Podczas tych kilku dni, od Środy Popielcowej do niedzieli, będziemy wspólnie przyglądać się temu, co w nas najważniejsze – naszej relacji z Bogiem, z samym sobą i z innymi ludźmi. Będzie to czas, by zadać sobie pytania, na które często brakuje nam przestrzeni w codziennym biegu: Jak budować głębszą więź z Jezusem? Jak radzić sobie z trudnościami w wierze? Jak nie utknąć w miejscu i iść dalej?
Bez wielkich słów, bez nadęcia – po prostu kilka dni, w których możemy się spotkać, porozmawiać i razem poszukać odpowiedzi. Jeśli masz ochotę na taki czas refleksji i duchowego odpocznienia, serdecznie zapraszam na rekolekcje
7 marca w piątek rozpoczynamy kolejny kurs przedślubny o godz. 19:00 w sali na plebanii. Spotkania odbywać się będą w każdy piątek marca włacznie do 28 marca. Nie trzeba zgłaszać się wcześniej. Zapraszamy
Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje nadchodzących dni. Niech On działa w naszych sercach, wówczas codzienność wypełni się dobrem.
Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.
W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w Eucharystii oraz pierwszosobotnim nabożeństwie o godz. 9:00. Po nabożeństwie zmiana tajemnic różańcowych.
Po wieczornej mszy św. zapraszamy na wieczór uwielbienia prowadzony przez wspólnotę „Jemu chwała”.
W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie.
Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.
Unikatowa pielgrzymka łącząca Rzym z żywiołowym urokiem Neapolu. Po zwiedzeniu świętych miejsc Wiecznego Miasta udasz się na południe Włoch, gdzie odkryjesz historyczne kościoły, czy też miejsce działalności o. Dolindo. To idealna trasa
dla osób chcących pogłębić swoją wiarę i poznać kontrasty kulturowe Italii.
W dzisiejszą niedzielę w ramach obchodów w Kościele powszechnym Roku Jubileuszowego 2025 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte Bazyliki Świętego Pawła za Murami. To już czwarta bazylika w Rzymie, w której dokonano takiego uroczystego otwarcia Drzwi Świętych, aby zachęcić wiernych do pielgrzymowania do kościołów Rzymu oraz innych wyznaczonych również w diecezjach miejsc świętych i czerpania łaski odpustu, jaki w tym wyjątkowym świętym czasie można uzyskać.
Kolędę rozpoczynać będziemy w dni powszednie ok. godz. 15.30, w soboty i niedziele ok. godz. 14.00.
W blokach jeśli nie ma podanej numeracji kolędę rozpoczynamy od niższych numerów.
Plan kolędy:
Dzisiejsza, ostatnia niedziela 2024 roku, jest świętem Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Wpatrując się w Świętą Rodzinę, łatwiej zrozumiemy nasze powołanie do życia w rodzinie. Ona jest wzorem dla naszych rodzin. Pamiętajmy, że zadaniem każdego chrześcijanina jest przede wszystkim troska o własne zbawienie. Dla wszystkich powołanych do życia małżeńskiego i rodzinnego ta troska wyraża się poprzez dobre i przykładne, godne życie w rodzinie i poprzez rodzinę. Prośmy Pana Boga, aby w tych niełatwych czasach i mimo zagrożeń nasze rodziny stawały się prawdziwym domowym Kościołem. Pamiętajmy, że kochające się i przykładnie żyjące polskie rodziny mają być solą dla ziemi. Zawierając autentyczną przyjaźń ze Świętą Rodziną, uczmy się sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.
W tym tygodniu, od wtorku, 17 grudnia, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii.
Słowo pasterskie na stulecie diecezji gdańskiej
Czcigodni Bracia w kapłaństwie,
Siostry i Bracia!
1. Uwolnić w sercu radość
Trzecia niedziela Adwentu wyzwala w nas wielką radość i zachęca, aby tę
radość wypowiedzieć, wyśpiewać, wyrazić w konkretnych gestach i czynach.
Z czym jest związana ta radość? Odpowiedź na to pytanie dają dzisiejsze
czytania liturgiczne, które przypominają, że „Pan jest już blisko”. Pan jest już
blisko, bo zbliża się Boże Narodzenie, piękne i z tęsknotą wyczekiwane przez
dzieci i starszych święto. Tę radość potęguje ogłoszony przez papieża
Franciszka Rok Święty, który rozpocznie się w Rzymie już 24 grudnia. A dla
wierzących naszej archidiecezji dodatkowym motywem tej radości jest fakt, że
29 grudnia rozpoczynamy także Jubileusz stulecia powstania diecezji gdańskiej.
Mimo przypadającej dziś drugiej niedzieli Adwentu, zgodnie z dekretem watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Kościele obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada zawsze 8 grudnia. Uroczystość ta wyraża wiarę Kościoła w to, że Maryja, wybrana na matkę Syna Bożego, jako jedyna z ludzi została poczęta i urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta wiara zawsze towarzyszyła wierzącym i przejawiała się w różny sposób, np. w naszej polskiej tradycji w tak chętnie śpiewanych „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.
Dzisiejsza uroczystość została ustanowiona przed prawie stu laty encykliką Piusa XI „Quas primas” i stanowi zwieńczenie całego roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze: uwielbiamy Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia. Przez chrzest święty uczestniczymy w tym misterium i poddajemy się królewskiej władzy Jezusa Chrystusa, który pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy, pokoju i zbawienia.
Biblijny autor przypomina, że modlitwa za zmarłych to myśl święta i pobożna. Dlatego zapraszamy wszystkich Parafian do wspólnej modlitwy w tej intencji.
Dzisiejsze czytania mówią o zaufaniu, do którego trzeba nam nieustannie dojrzewać. Trzeba uczyć się zaufania Bogu. Bóg nam zaufał całkowicie: ofiarował za nas i dla naszego zbawienia swoje życie, a jaka będzie nasza odpowiedź?
Od poniedziałku rozpoczynamy nabożeństwa wypominkowe: każdego wieczoru o godz. 17:30 modlimy się za zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Bóg zapłać za każdą ofiarę złożoną przy tej okazji. W każdą niedzielę pragniemy zaprosić do modlitwy za zmarłych na naszym cmentarzu o godz. 15:00.
W związku z silnym wiatrem i możliwością rozwoju wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych, planowana Msza Święta na cmentarzu zostanie odprawiona w kościele ok. godz. 14:00 - po tradycyjnej procesji na cmentarzu (ok. 13:30).
Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond SDB powiedział przed laty: „Nie tylko w miesiącu październiku odmawiajmy różaniec, ale niech ten pobożny zwyczaj przeniesie się na miesiąc następny i wszystkie miesiące roku. Niech ta modlitwa stanie się naszym ulubionym zajęciem, niech rozbrzmiewa w kościołach, kaplicach, i owszem, niech jej szept słyszany będzie w domach rodzinnych i warsztatach pracy”. Niech te słowa staną się zachętą, aby modlitwa różańcowa była stałym punktem programu naszego dnia.
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Misyjny. W tym dniu naszą modlitwą, a także materialną ofiarą możemy wspomóc wszystkich, którzy angażują się w dzieło misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy świeckich i duchownych oraz ich różnoraką działalność.
Dzisiaj po raz 24. obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w dzieło życia naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Jednocześnie pragniemy dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, chcemy materialnie wesprzeć zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii czekają przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. Bóg zapłać za składane ofiary.
Rozpoczęliśmy miesiąc październik – miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mawiał, że miała ona ważne miejsce w jego życiu duchowym, że towarzyszyła mu w chwilach radości i doświadczenia, a o której papież Franciszek dodaje, że otwiera ona nas na Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat…, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zachęceni tym świadectwem, weźmy do rąk różaniec i módlmy się, powierzając Bogu blaski i cienie codziennego życia oraz rozważajmy tajemnice z ziemskiego życia Chrystusa i Jego Matki. Zapraszamy na wspólne różańcowe nabożeństwa na godz. 17:30. Także dzieci i młodzież będą miały swoje nabożeństwa.
al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO
tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org