Na początku...
Człowiek w swoich poszukiwaniach, zwłaszcza tych naukowych, stawia pytanie o początek ludzkości i świata. Wielu z nas interesuje się archeologią czy też genealogią. W poszukiwaniach na temat dziejów własnej rodziny trzeba sięgnąć wstecz, głębiej, do dziadków, pradziadków, praprzodków. Człowiek wiary, sięgając do początków, tak naprawdę sięga nie tylko głębiej, ale przede wszystkim wyżej – aż do Boga. „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga – i Bogiem było Słowo (...). Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Słowa dzisiejszej Ewangelii mówią o tym, że wszelki początek jest w Bogu i że Bóg jest pośród nas. Mówią o Bożej miłości. Ja żyję i jestem. Miałem swój własny początek, bo Bóg tego chciał. Jestem Jego stworzeniem, któremu okazuje ogrom swojej miłości.
Minął Rok Pański 2020
W duchu wdzięczności Panu Bogu zakończyliśmy w miniony czwartek Rok Pański 2020. Zakończenie roku skłania nas do pewnego podsumowania minionego czasu. Nie chodzi tylko o statystyki potrzebne takim czy innym urzędom, zaspokojeniu swojej ciekawości, a nawet nie o to, by usłyszeć, że był to „dobry” czy „zły” rok, ale by samemu odpowiedzieć sobie czy ten czas dany nam od Boga, przybliżył nas do Stwórcy czy też może oddalił? Jako Parafia jesteśmy wielką rodziną, wspólnotą, dlatego szukamy odpowiedzi na powyższe pytania przyglądając się życiu religijnemu społeczności Władysławowa, która liczy 9992 mieszkańców (dane Urzędu Skarbowego) tj. około 3000 rodzin. Przypomnę że miniony rok, przeżywaliśmy pod hasłem duszpasterskim: „Eucharystia daje życie.” W ciągu tego minionego roku duszpasterskiego usiłowaliśmy skupić naszą uwagę na odkrywaniu Eucharystii jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego.
Nie było to łatwe ponieważ dość trudno było nam rozumieć wydarzenia, które działy się wokół nas – w ojczyźnie i na świecie. Czasem stawały się one dla nas powodem zwątpienia czy trwogi, a nawet oddalenia od Boga i wspólnoty Kościoła. Do takich niewątpliwie należały skandale które wstrząsnęły kościołem, nieuzasadnione ataki na osobę Jana Pawła II, a także ataki środowisk lewicowych na kościoły. Na to wszystko nałożyła się pandemia która bardzo mocno zmieniła nawyki wiernych. Pandemia wywróciła życie wszystkich ludzi i instytucji do góry nogami, nie inaczej było z naszą parafią.
Pojawiły się rekomendacje biskupów dotyczące dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych dla osób, które czuły się zagrożone zakażeniem. Ograniczono liczbę osób mogących brać udział w uroczystościach religijnych nawet do 5 osób. Podporządkowywaliśmy się wszystkim restrykcjom zalecanym przez władze świeckie i kościelne. Święta wielkanocne przeżyliśmy w czasie całkowitego lockdownu. Po raz pierwszy wielu parafian uczestniczyło w liturgii Wielkiego Tygodnia łącząc się z kościołami przez media.
Pandemia przyspieszyła wprowadzenie w Polsce możliwości przyjmowania komunii świętej na rękę. To sposób uznawany w Kościele na całym świecie, jednak w naszym kraju był rzadko stosowany.
Wtłoczeni w epidemiczne ograniczenia zaczęliśmy organizować życie parafii w inny sposób. Epidemia spowodowała przejście liturgii i modlitwy do świata wirtualnego. Z perspektywy czasu przypominając sobie wszystkie internetowe msze święte, katechezy, czuwania i nabożeństwa można powiedzieć, że dobrze poradziliśmy sobie z tą sytuacją. Praktycznie o każdej godzinie wierni naszej parafii mogą uczestniczyć w transmisjach mszy i innych nabożeństwach ze swojego kościoła parafialnego na żywo. Ta trudna sytuacja spowodowała, iż można było łatwiej zauważyć kilka spraw które niepokoją i muszą zostać objęte naszą troską.
Nasza parafia się starzeje, coraz mniej jest rodzin młodych, ale trzeba też pamiętać że coraz więcej rodzin żyje tak, jakby Boga nie było. Chrzczą dzieci i doprowadzają do Pierwszej Komunii św. tylko dla tradycji, a nie ze względu na wieczne zbawienie. Wiele dzieci przychodzi dzisiaj na świat w rodzinach rozbitych i niesakramentalnych, w których nie ma ducha. Młodzież wyjeżdżająca na studia do Gdańska, Torunia, Warszawy po skończeniu nauki najczęściej już tu nie wraca. A Ci którzy tu wracają, bardzo często przestali praktykować i zagubili wiarę. Ciągle aktualny jest problem, co zrobić, żeby młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania dalej trwała przy Bogu i Kościele?
Wydaje się, że młodzieży jest bardzo mało w kościele, a dzieci im dalej po I-Komunii św. tym też mniej. Chciałbym zachęcić, byście pokochali Eucharystię, która jest dla nas źródłem korzystania ze skarbca łask, wysłużonych przez Syna Bożego na krzyżu. Hasło minionego roku mówi, że Eucharystia jest źródłem życia. Bardzo dziękuję, tym wszystkim, którzy regularnie mimo pandemii uczestniczą we Mszach niedzielnych i świątecznych, a pozostałych zachęcam, by wzięli z nich przykład. Zachęcam także zwłaszcza osoby niepracujące do udziału we Mszach świętych w dni powszednie.
Bardzo ważnym elementem budującym wspólnotę jest życie sakramentalne parafii:
Pragnę podziękować wszystkim, którzy swoją posługą i konkretnym działaniem włączali się w budowanie naszej parafii. Dziękuję wszystkim, katechetom, siostrom zakonnym oraz grupom i wspólnotom.
Księżom dziękuję za sprawowane sakramenty, głoszone Słowo Boże i opiekę nad grupami i wspólnotami w parafii.
Nieocenioną pomoc w budowaniu wspólnoty parafialnej oraz troski o kościół w minionym roku wykazała Rada Parafialna.
Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam Drodzy Parafianie za wszelkie ofiary składane na utrzymanie parafii i wykonywane inwestycje. Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić.
Bardzo dziękuję tym, którzy modlitwami, pracą a także ofiarami przyczynili się do powstania nowego wystroju naszego prezbiterium. Koszt całości to około 300 000. zł.
Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2020 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony i kapłanów naszej parafii oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego. Niech pomogą nam w tym szczególnie: św. Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia kard Stefan Wyszyński, którego beatyfikację czyli ogłoszenie błogosławionym będziemy pewnie w nadchodzącym roku przeżywali. Szczęść Boże w Nowym Roku!
OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
W środę 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto Trzech Króli. Po Mszach św. poświęcimy kredę i kadzidło. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na misje. Msze św. odbywają się według porządku niedzielnego z okresu pandemii.
ODWIEDZINY CHORYCH
W styczniu odwiedzin chorych będą 8 stycznia.
KOLĘDA 2020/2021
Czas po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.
Ponieważ księża nie odwiedzą domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy będzie mogła uczynić osoba świecka. Liturgii domowej mógł przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników. Wspólny obrzęd poświęcenia domów połączony z kolędowaniem drogą online będzie miał miejsce 6 stycznia (Uroczystość Trzech Króli) o godzinie 16.00. Tego dnia pobłogosławimy nasz dom zakonny, a państwo łącząc się z nami przez internet będą mogli poświęcić swoje miejsca zamieszkania i pracy. Po poświęceniu dobyło by się wspólne kolędowanie online. (teksty obrzędu wyłożymy na stoliku przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej parafii i Facebooku, prosimy także zaopatrzyć się w wodę święconą).
Na wiosnę chcieliśmy rozpocząć przebudowę kaplicy pogrzebowej, na ten cel miały być przeznaczone ofiary z kolędy. Po zaplanowanych remontach kaplica powiększyłaby się trzy razy, potrzebujemy także nowej chłodni. Zwracam się zatem z prośbą, aby te ofiary które chcieli państwo przeznaczyć na kościół w ramach kolędy przekazać na remont kaplicy z której przecież wszyscy korzystamy. Ofiary można składać na konto parafii, wrzucać w kopertach do skrzynki z tyłu kościoła, składać na tacę, bądź bezpośrednio przekazywać proboszczowi. Wiem, że wiele osób chciałoby anonimowości przy składaniu ofiar, ale zwracam się z prośbą aby koperty podpisywać, ponieważ jak się później okazuje to najwięcej do powiedzenia i największe wymagania chcą mieć Ci ludzie, którzy z kościołem i z tworzonymi przy nich dziełami nie mają nic wspólnego. Ofiary można przekazywać na konto parafii: 38 83480003 0000 0000 5467 0001
CARITAS
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA (07.01)
Dodatkowa msza św. o godz. 9.30. Po Mszy św. Nabożeństwo ku czci Naj. Krwi Pana Jezusa. O godz. 16.00 - godzina święta.
PRZYGOTOWANIA DO I KOMUNII ŚW.
Nieobecnych na Mszy św. zapraszam do udziału online na YouTube na kanale: TTR - Władysławowo Wniebowzięcia NMP -
oraz w telewizji Chopin - kanał 42
PRZYGOTOWANIA DO BIERZMOWANIA
Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z kl. I szkół średnich online po feriach zimowych (19.01).
ZMARLI
W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
†Piotr Szczepankowski, 1968, ul. Inżynierska
†Teresa Baran, ur. 1953; ul. 1000-lecia PP
†Antoni Potrykus, ur. 1954; ul. Komandorska - pogrzeb: wtorek (05.01) godz. 13:00
†Jerzy Budzisz, ur. 1935, ul. Rybacka - pogrzeb: czwartek (07.01) godz. 13:00
†Jan Pielesiak, ur. 1953, ul. 1000-lecia PP
†Mieczysław Jarzyna, ur. 1961; ul. Boh. Kaszubskich - pogrzeb: poniedziałek (11.01) godz. 11:00
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..
SPOWIEDŹ
Podczas każdej Mszy św. i 30 minut przed Mszą św. wieczorną.
Spowiadamy w konfesjonałach. Obok konfesjonałów znajduje się jednorazowa folia którą należy założyć na kratki konfesjonału. Po spowiedzi folię proszę wyrzucić do kosza. Proszę pomóc w tym osobom starszym i dzieciom.
MSZE ŚW. W NASZYM KOŚCIELE
niedziela : 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 18.00.
dni powszednie o godz. 6.30, 7.00, 17.00
TRANSMISJE
W wydarzeniach liturgicznych z naszego kościoła możemy uczestniczyć poprzez transmisję w mediach społecznościowych YouTube na kanale:
TTR - Władysławowo Wniebowzięcia NMP - Transmisja 24 godziny na dobę
oraz telewizję Chopin - kanał 42. Transmisja 24 godziny na dobę
Wszystkim drogim parafianom, gościom, oraz jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych płynących z głębi serca Bożej Dzieciny.
Władysławowo, 03.01.2021 Ks. Marek Jarząbek SChr - proboszcz
al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO
tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org