Tytuł kościoła we Władysławowie brzmi: NMP Wniebowziętej Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Taki tytuł jest zawarty w dekrecie erekcyjnym popsanym przez bp Kazimierza Kowalskiego.
GOŚĆ Z MEKSYKU W NASZEJ PARAFII
W niedziele swoim świadectwem wiary dzielił się z nami iluzjonista Kyrio czyli Miguel Silva. Jest Meksykaninem i świeckim katolickim ewangelizatorem. W swojej pracy łączy dwie pasje: wiarę w Boga i zamiłowanie do robienia sztuczek polegających na zręczności i robiących wrażenie magicznych. Niedawno brał udział w SDM w Lizbonie, gdzie prezentował swoje ewangelizacyjne przedstawienia.
W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w nadchodzący wtorek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
https://goo.gl/maps/JWXc7r1Amint5Wje8
Dziś obchodzimy liturgiczną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Święto naszej Parafii. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Powstało na Wschodzie („Zaśnięcie Bożej Rodzicielki”), a od VII znane jest także na Zachodzie. Ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w 1950 roku, papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” napisał: „[…] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”.
Jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Nade wszystko powierzajmy je opatrzności Bożej przez ręce naszej Niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.
W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki
po raz 50 w kościele we Władysławowie.
Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie są z pewnością wzorcowym modelem upowszechniania kultury muzycznej na Pomorzu.
W najbliższym tygodniu przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Chodzi przecież nie tylko o docenienie ich obecności w kościele podczas liturgii i na prywatnej modlitwie. Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni” – podkreśla Papież w swoim nauczaniu. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.
Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych! Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego realnego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zastawiając się wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata; to znaczy być światłem dla współczesnego świata!
W naszej parafii otwarto Wirtualny Wieczernik
We Władysławowiezostał otwarto Miejsce Słowa - Wirtualny Wieczernik, umiejscowiony Domu parafialnym obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. To wyjątkowe miejsce umożliwia doświadczenie Ostatniej Wieczerzy w wirtualnej rzeczywistości. Ideą tego dzieła jest ewangelizacja za pomocą najnowocześniejszych technologii oraz odkrywanie nowych form medytacji nad Pismem Świętym.
Dzięki specjalnym goglom, każdy może przenieść się do innego wymiaru i spotkać Słowo Boże na zupełnie nowym poziomie. Dzięki rekonstrukcji Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowej, człowiek znajduje się w samym centrum wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Po założeniu okularów można spojrzeć w górę lub za siebie, tak jakby człowiek faktycznie był w Wieczerniku. Stworzyliśmy to dzieło w taki sposób, aby jak najwierniej oddać prawdziwe historyczne wydarzenia. Podczas udziału w Ostatniej Wieczerzy, pozna oryginalne ubrania, naczynia, a nawet potrawy. Naszym celem było oddanie ducha tamtego miejsca i czasu, ukazując wydarzenia, które wciąż są żywe w pamięci ludzi do dziś - powiedział Łukasz Połączak z Fundacji Miejsce Słowa.
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie wszyscy żyją w nieustannym biegu, chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie mogą na chwilę się zatrzymać, wyciszyć i doświadczyć medytacji oraz spotkania ze Słowem Bożym w zupełnie nowym wymiarze - podkreślił przedstawiciel fundacji.
Miejsce Słowa zostało podzielone na trzy przestrzenie. Pierwsza z nich to wprowadzenie, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z ideą tego dzieła, czytając napisy na drewnianych tablicach na ścianach. Następnie przechodzą do sali wyciszenia, gdzie w spokoju mogą usiąść, modlić się i czytać fragment Pisma Świętego przez około 10 minut, a następnie doświadczyć go w wirtualnej rzeczywistości w sali VR. Sam film trwa osiem minut, a całe doświadczenie zajmuje około 20 minut.
Maria z Gostynia, osoba odwiedzająca Miejsce Słowa, podzieliła się swoimi wrażeniami z wizyty w wirtualnym wieczerniku, zauważając, że jest to miejsce estetyczne i minimalistyczne, co pozwala skupić się na istocie i wyciszeniu, a przez to jeszcze głębiej doświadczyć spotkania ze Słowem Bożym.
Wstęp jest bezpłatny, z możliwością wsparcia fundacji i pomocy w utrzymaniu tego miejsca oraz realizacji kolejnych Ewangelii. Fundacja Miejsce Słowa składa się z osób świeckich należących do Kościoła Katolickiego, a całość projektu została zrealizowana dzięki prywatnym środkom i darowiznom.
Ewangelia w wirtualnej rzeczywistości jest dostępna we Władysławowie w Domu Parafialnym obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Dd poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 11:00 do 19:00.
Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego.
Pielgrzymka: OBJAWIENIA FATIMSKIE
FATIMA- ALJUSTREL- TOMAR- NAZARE- SANTIAGO DE COMPOSTELA- BRAGA
PORTO- LIZBONA- OBIDOS- ALCOBACA- BATALHA
Termin: 20.09 – 27.09.2023 r. Cena: 4.145 zł
Dziś pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły.
Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jednak nadal pamiętajmy o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości. Nabożeństwa o godz. 17:30.
Już od pierwszego lipca rusza: "Kino na fali wg Rafaela." Codzieniie o godz. 20::00 w Domu Parafialnym św. Jana Pawła II w sali św. Wojciecha.
Wracamy do zwyczaju odprawiania co roku mszy św. w porcie z okazji Dni Morza. W tym roku jest to szczególna okazja, bowiem obchodzimy 85. rocznicę poświęcenia portu w Wielkiej Wsi-Władysławowie i oddania go do użytku. Msza św. zostanie odprawiona na Placu Kaszubskim w niedzielę dnia 25 czerwca 2023 r. o godz. 14:00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Pomysł przywrocenia Festynu okazał się trafiony. Moc podziękowań składam za pracę włożoną i Wielkie Serce przy organizacji festynu . Jest w Was moc i siła. Bogu niech będą dzieki .
Ciągle trwa czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez udział w nabożeństwach czerwcowych wynagradzamy Bożemu Sercu grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze, dziękujemy za miłosierdzie Boże i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w codziennych troskach. Pamiętajmy, że Serce Jezusowe jest jedynym źródłem zdolnym rozgrzać serca ludzi do miłość Boga i bliźniego.
Dobiegamy prawie połowy czerwca – miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się: na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.
Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej
W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju.
Dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
Przez kolejne dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą dla ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.
Dziś kolejna – piąta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Możemy ten Wielkanocny Sakrament przyjąć i pozwolić, aby przemieniał nas wewnętrznie, czynił nas coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość Nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.
Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych łask Bożych płynących z sakramentów świętych. Dzisiaj na wszystkich mszach św. kazania głosi diakon Dominik Bieniek TChr.
Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.
Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest Miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty!? Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać swoim życiem miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.
Miłość ostatecznie zwycięża śmierć! Alleluja!
Zatem przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłością Ojca i jej doświadczajmy. Grzech i
jego owoc, to znaczy śmierć, nie jest już w stanie zagrodzić nam drogi do Domu Ojca.
al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO
tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org